Fotografia dronowa – jak zacząć tą inspirującą przygodę?

Możliwość wykonywania wspaniałych zdjęć oraz filmów z dużej wysokości to prawdziwa gratka dla osób interesujących się fotografią. Zajęcie operatora drona jest jednak dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Zacznijmy od odpowiedniego sprzętu. Tanie drony można kupić za kilkaset złotych, ale niestety są to jedynie zabawki, które służą do nauki podstaw latania takim urządzeniem. Za profesjonalnego drona, który utrzyma stabilizację w powietrzu, trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Tylko w takiej sytuacji możliwe jest tworzenie foto i filmów w wysokiej jakości. Zawód operatora wiąże się także z koniecznością ciągłego poszerzania swojego asortymentu.

Co więcej, zawód ten jest w Polsce ściśle ugruntowany prawnie. W zabudowanej przestrzeni nie można latać tak po prostu, trzeba dysponować licencją. Koszt podstawowej licencji to ok. 1000 PLN, ale daje ona prawo jedynie do pilotowania w zasięgu wzroku. Druga licencja, dające nieograniczone możliwości operowania dronem, to koszt kilku tysięcy złotych. Patrząc jednak na efekty – zdecydowanie warto!